Infinityontheline
Infinityontheline Infinityontheline
  • 05-01-2016
  • Mathematics
contestada

6 bottles of soda cost $2.70. What is the unit rate for the cost per 1 bottle?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 05-01-2016
$2.70/ 6 bottles= $0.45/ 1 bottle.

The unit rate of the cost per 1 bottle is $0.45/bottle~
Answer Link
rainbowcloud
rainbowcloud rainbowcloud
  • 05-01-2016
2.70=6 bottles $0.45= for 1 bottle hope that helps

Answer Link

Otras preguntas

which state of matter has the least amount of energy?
What is biogeography and what does it provide?
Does every point lie in a quadrant?
Alicia estimates that the surface area of a rectangular prism with a length of 11 meters,a width of 5.6 meters,and a height of 7.2 meters is about 334 cubic met
Alicia estimates that the surface area of a rectangular prism with a length of 11 meters,a width of 5.6 meters,and a height of 7.2 meters is about 334 cubic met
Alicia estimates that the surface area of a rectangular prism with a length of 11 meters,a width of 5.6 meters,and a height of 7.2 meters is about 334 cubic met
The value square root of 53 of lies between which two consecutive integers?
Find all powers of 4 in range 4 through 1,000
What is biogeography and what does it provide?
Natalie earns $2.50 for each cd she sells and $3.50 for each dvd she sells.  Natalie sold 45 dvds last year.  She earned a total of $780 last year selling cds a