cassjw15 cassjw15
  • 06-01-2016
  • Mathematics
contestada

i bought 120g of candies for $1.65, how much would 70g cost, and how much could i buy for $3.80

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 06-01-2016
70 g* ($1.65/ 120 g)= $0.96.

$3.80* (120 g/ $1.65)= 276.364 g.

70 g of candies would cost $0.96
With $3.80, we can buy 276.364 g of candies~
Answer Link

Otras preguntas

The mean of 6 numbers is 8. The numbers are in the ratio 1 : 1 : 2 : 2 : 3 : 3. Find the median.
Where did Roosevelt and Churchill decide to begin their attack on Nazi forces?
URGENT HELP Find the points of intersection of the graphs involving the following pair of functions. f(x)=2x^2 + 3x - 3 and g(x) = -x^2
If the​ length, width, and height of a cube all change by a factor of 7​, what happens to the volume of the​ cube? The length is ___ times as large.
will transformation in Corrections ever come to an end?​
how to get remove black tartar from teeth.please help thank you​
what is the H.C.F of 30 and 45​
Complete the balanced dissociation equation for the compound below. If the compound does not dissociate, write NR after the reaction arrow. K2Cr2O7(s) â
Which choice best revises the sentence with precise language? In 1926, educators decided that students needed to take the SAT. Many years ago, people created a
Solve for x. PLZ HELP ASAP!!!