69VictorC
69VictorC 69VictorC
  • 05-03-2018
  • Mathematics
contestada

A pencil costs $0.25 more than an eraser. If the cost of eight pencils is $6.80, what is the cost of one eraser?

Respuesta :

donottryme
donottryme donottryme
  • 05-03-2018
your answer would be $0.60 
to get this, you divide $6.80 by 8 and subtract $0.25
Answer Link

Otras preguntas

Assume the radius r of a sphere is expanding at a rate of 30 cm/min. The volume of a sphere is V = 4/3(pi)(r^3) and it's surface area is 4(pi)(r^2).Determine th
H2(g)+I2(g)→2HI(g)would not be affected by the addition of which gas?H2(g)I2(g)N2(g)HI(g)
20×+12>14×+30 A. ×<3 B.×<7 C.×>7 D.×>3
based on these lines, which of these statements describes Americans' rights?
i will give 30 points for this I need an essay written on the great Gatsby about how it portrayed the American dream and how other people attain being rich and
Richard is planning a trip to Italy he thinks he will need $2750 for the trip if the trip is 40 weeks away which is the best estimate of how much money Richard
Samira bought 156 ounces of trail mix. She wants to divide the amount equally into 24 portions. How many ounces of trail mix will be in each portion?
what was the objective of project tiger
Tho chairift at a ski rosort risas a total of 2600 foot from where it starts. The angle of olevaition is about 22 r How far do rider travel on the lift? Round y
which of the following illustration the product rule for logarithms equations?