maraferca77
maraferca77 maraferca77
  • 06-04-2018
  • Mathematics
contestada

I need help [see pic]

I need help see pic class=

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 06-04-2018
I have to assume that someone goes into the store and buys 3 pens for $1.50, 8 for $4 and 12 for $6.  This is a bit confusing until you verify that the unit cost per pen is the same in all three cases.

3 pens for $1.50 comes out to $0.50 per pen;
8 pens for $4 comes out to $0.50 per pen; and 
12 pens for $6 comes out to $0.50 per pen.

Summarizing:  c = ($0.50)p
Answer Link

Otras preguntas

Which pair of numbers is relatively prime?  A. 12 and 35   B.
what mountains cover much of northern New York?
why did Columbus sail west to Asia rather than travel by land through the middle east?
v=1087 sqrt t/273 find t
how do we annotate a newspaper article :L
18 people order soup and sandwiches for lunch. Sandwiches cost 7.75 each and 4.50 the soup. Total cost of 18 luchees was 113.50 how many sandwiches were ordered
What are the names of two different market structures? Describe how and why they each have a different competitive situation.
lampreys and hagfishes have A. jaws B. paired fins C. scales D. notochord that remains throughout their life cycle
If 8 people share a winning lottery ticket and divide the cash prize equally, what percent of the prize do 2 of them together receive? (A) 8% (B) 10% (C) 20% (D
what is Ra the Sun God holding in his right hand