tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Which option represents a welfare policy change enacted in the 1990s? a.Work requirements b.Educational requirements c.Citizenship requirements
True or False? Atoms of the same element can have different numbers of neutrons and electrons.
What was the name of logs Dictator, who ordered the invasion of Kuwait in Aygus 1980, for which the US Inces their withdrow in the 1991 GUT Wor? Osama Bin Laden
Help me pleaseeeeeeeeeeeeee
In paragraph 2, which feeling do the words fired and smashed illustrate about Chao? A) his bad temper B) his hurt feelings C) his horrible fear D)
Explain how air masses affect the weather?
Why do you think this pest control technique is not practiced everywhere
unit 10 lesson 3 1.b 2.a 3.b 4.b 5.a 6.a,c 7.c 8.a 9.c
Please help, WILL GIVE BRAINLIST!
NEED ANSWER ASAP MARKING BRAINLIEST