jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Which does a reference point provide select two options I’ll give you 28pts for who every gets it right
Reduce to simplest form. -3/5 + 1/3 = ___ (They are fractions)
Do beat the test. List you 6 letters in the correct order
What is a dead ball?
Can somebody Figurative language for these to question and tell why .
Reflect the point S at (5,-2) across the line y=x. *
Wetlands are limited to freshwater.
something that has no bias is ?
what is the difference between simple and complex carbohydrates? A. There is no difference between simple and complex carbohydrates B. Simple carbohydrates prov
Create a public service message in the space below to educate people after an Ebola outbreak.