West Jones bought markers for their teachers' dry erase boards. They bought 822 items in all. Each eraser cost $1.50 and each marker cost $1.10. The administration spent $953 altogether for the items.

Respuesta :

Answer:

Number of erasers bought = 122

Number of markers bought = 700

Step-by-step explanation:

Given that:

Two items to be bought:

1. Eraser for the dry board

2. Maker

Total items bought = 822

Total money spent = $953

Cost of each eraser = $1.50

Cost of each marker = $1.10

Let the number of erasers bought = [tex]x[/tex]

Let the number of markers bought = [tex]y[/tex]

As per question statement:

[tex]x+y=822 ..... (1)[/tex]

[tex]1.50x+1.10y=953\\\Rightarrow 15x+11y=9530 ..... (2)[/tex]

Multiplying equation (1) with 11 and subtracting from equation (2):

[tex]4x = 9530 - 822\times 11\\\Rightarrow 4x = 488\\\Rightarrow x=122[/tex]

By equation (1):

[tex]\Rightarrow y =822-122\\\Rightarrow y = 700[/tex]

Therefore, the answer is:

Number of erasers bought = 122

Number of markers bought = 700